Co to jest cięcie tlenem? Jakie rodzaje gazów do tego stosujemy? Czy to się opłaca?


Cięcie to proces rozdzielania materiału na pełnej jej grubości, definiuje ją oznaczona linia podziału, jaka przeważnie jest prostopadła do powierzchni wycinanego przedmiotu. Istnieje bardzo dużo czynników decydujących o wyborze procesu cięcia. Musimy oczywiście wziąć pod rozwagę rodzaj oraz grubość wycinanego materiału. Bez tego tak naprawdę nie możemy określić, jaki oczekujemy rezultat naszej pracy. Tak samo jest z długością czy kształtem linii cięcia. To wszystko składa się na wymagania odnoszące się do jakości ciętych krawędzi, na które bacznie musimy zwracać uwagę. Obowiązkowo również sprawdźmy możliwości produkcyjne, a także koszty procesu, ponieważ przecież nie chcielibyśmy przepłacać.

Blacha
Author: Paul Joseph
Source: http://www.flickr.com
Istnieją charakterystyczne sposoby cięcia blachy, bardzo dobrą i polecaną jest cięcie (więcej w serwisie) tlenem - sprawdź dodatkowe informacje.

Jeśli po przeanalizowaniu tego zagadnienia, będziesz posiadać chęć na większą ilość danych, to kliknij i przeczytaj, jakie porządne informacje (http://www.archimod.pl/) ma ten artykuł.

O co w niej chodzi? Polega ona na doprowadzeniu metalu w obszarze cięcia do wartości temperatury zapłonu, powyżej takiej wartości zachodzą reakcje egzotermiczne tlenu z żelazem. Ten proces można dokonywać ręcznie lub w sposób zmechanizowany w różnorodnych pozycjach, także w trudno osiągalnych miejscach. Najważniejszym elementem przyrządem do cięcia tlenem jest palnik. Jego zadaniem jest jest stworzenie płomienia podgrzewającego, a można to osiągnąć przez minimalizowanie gazu palnego oraz tlenu w odpowiedniej proporcji oraz zaprowadzić do miejsca cięcia koncentrycznego strumienia tlenu tnącego.Arkusz blachy
Author: U.S. Army Corps of Engineers
Source: http://www.flickr.com
Gazy wykorzystywane do wycinania tlenem to acetylen i propan. Acetylen jest stosowany jako gaz palny, gdyż posiada najwyższą temperaturę płomienia. Płomień taki jest krótki o jasnym stożku wewnętrznym i najwyższej wartości temperaturowe przy jego końcu. Przez wymianę natężenia przepływu tlenu oraz acetylenu jesteśmy w stanie osiągnąć płomień nawęglający, w jakim znajduje się nadmiar acetylenu, ulteniający, w przewadze tlenu i neutralny. Propan zaś wydziela największą ilość ciepła na zewnątrz płomienia, ale jednakowoż ma mniejszą temperaturę niż płomień acetylenowy. Propan jest tańszy od acetylenu, dodatkowo nie musi być trzymany w specjalnych butlach. Propan najkorzystniej się nadaje do przecinania grubych płyt, których grubość wynosi od 100 do 300 milimetrów. W rzeczy samej więc powinniśmy korzystać z tej metody cięcia, ponieważ gwarantuje on tak naprawdę skuteczność i w miarę dobre koszty całego procesu. A to przecież najbardziej istotne.

Tags: cięcie, materiał, metal, cięcie tlenem