Co szykowny mężczyzna powinien ubrać na rozmowę kwalifikacyjną o pracę?


Kiedyś właściwy strój był kwestią dobrego wychowania. Nikt nie pokazał się w teatrze w bluzie, czy nie pojawił się na ważnej uroczystości w zwykłych dżinsach. Jednak od pewnego czasu, zwłaszcza w środowisku młodzieżowym obserwuje się pewne zmiany w tym temacie. Obecnie nikogo już nie dziwi, że na egzamin ktoś przychodzi w sandałach, a do filharmonii w dżinsach.

Umowa biznesowa
Author: Startup Registry
Source: http://www.flickr.com
Są jednak okoliczności, w których odpowiedni ubiór jest naszą wizytówką i poprzez stosowne ubranie dbamy też o swój wizerunek. Jedną z takich okoliczności jest niezaprzeczalnie rozmowa kwalifikacyjna. Każdy, kto odbył chociaż jedną rozmowę kwalifikacyjną wie, że potencjalny pracodawca ocenia nie tylko naszą aplikację, ale także naszą prezencję. Dlatego to bardzo istotne żeby trafnie dobrać strój. Szczególnie mężczyźni mogą w tym temacie mieć nieco skromniejszą wiedzę, gdyż szczególnie w Polsce znacznie mniej dbają o swój wygląd niż kobiety. Stąd też podajemy kilka porad na temat, co ubrać na rozmowę o pracę.

Zazwyczaj uniwersalny zestaw to oczywiście ciemne spodnie od garnituru i dobrej jakości koszula. Jeśli wybieramy się na rozmowę kwalifikacyjną w banku, bądź typowej korporacji, powinniśmy znać panujący tam dress code. Z reguły warto ubrać jest garnitur w jednolitym kolorze, biała koszula i oczywiście stosowny krawat. Pamiętajmy, że ubiór musi być staranny. Oprócz tego warto postawić na jeden klasyczny dodatek, na przykład skórzaną teczkę lub markowy zegarek.

Czego należy unikać? Przede wszystkim beżowych garniturów, które bardziej kojarzą się z przyjęciem ślubnym niż spotkaniem biznesowym. Oprócz tego wzorzystych koszul. Dopuszczalne kolory to zazwyczaj biel, a także ecru. Ponad to koszula musi mieć długi rękaw. Nie zapominajmy, że w trakcie rozmowy o pracę zazwyczaj przeżywamy duży stres i często się pocimy. Dlatego też należy zainwestować w koszulę z dobrej bawełny. Można również zakupić specjalne wkładki, które wchłaniają pot. Co ważne skarpety powinny być w kolorze garnituru, najlepiej czarne lub granatowe i na tyle długie, by w pozycji siedzącej zasłaniały łydkę. Kolejny ważny element garderoby męskiej to oczywiście obuwie. Najlepsze rozwiązanie to dobrej jakości buty dopasowane garnituru i paska o eleganckim fasonie. Warto zadbać, by sznurówki były dopasowane kolorystycznie do obuwia.

Schludny wizerunek to często decyduje o pierwszym wrażeniu podczas rozmowy kwalifikacyjnej, szczególnie w branży, w której obowiązuje jednolity dress code. Zatem jeśli ubiegamy się o pracę właśnie w branży tradycyjnej, do których zaliczane są np. banki, firmy ubezpieczeniowe, wtedy należy zastosować się do naszych porad.Tags: porady, rozmowa kwalifikacyjna, ubiór, dress code