Aktywizacja młodzieży do pracy na rzecz środowiska – akcje sprzątania elektrośmieci.


Od momentu ekspansywnego rozwoju nowoczesnych technologii klarownym się stało, iż rozpoczęliśmy produkować nowy gatunek zużytych materiałów. I jeśli na początku trwałość sprzętu elektrycznego można było liczyć w dziesiątkach lat, to w dzisiejszych czasach wraz z końcówką okresu gwarancyjnego kończy się zazwyczaj zdolność do działania.

wysypisko
Author: alex.ch
Source: http://www.flickr.com
Stąd od kilku lat obserwujemy akcje społecznościowe informujące ludzi, że ten typ śmieci należy utylizować. Genezą takiego działania było pojawianie się w wielu regionach nielegalnych wysypisk elektrośmieci, które nie tylko szpeciły krajobraz, ale wytwarzane prze nie substancje oraz skład materiałowy powodowały skażenia gleby i mórz. Na początku wystarczający był sam wywóz śmieci na oficjalne wysypiska, jednak szybko stały się one przepełnione . Wraz z upływem czasu, gdy pojawiła się możliwość przetwarzania odpadów sensownym rozwiązaniem okazał się recycling odpadów. Utylizacja sprzętu elektronicznego umożliwiła danie kolejnego życia sprzętom, które nie nadawały się już do użytku . Przecież każde urządzenie elektryczne jest wwww.toensmeier.pl/sprzet-elektronicznyw. Po zakończeniu użytkowania część składowych jest do wyrzucenia, co nie zmienia faktu, że wiele powinna nadawać się do dalszej pracy. Stąd właśnie wielkie zapotrzebowanie na utylizację sprzętu elektronicznego. Inna sprawa, że wyrzucając elektrośmieci do przydomowego śmietnika łamiemy prawo według ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 29 lipca 2005 roku. By ułatwić mieszkańcom legalne działania, większość miast umożliwia darmowy odbiór z miejsca zamieszkania. Na koniec przypominamy, co to są elektrośmieci. Dzielą się one na kilka rodzajów. Wyróżniamy urządzenia AGD – wielkogabarytowe i małogabarytowe, sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjne taki jak telefony czy komputery oraz RTV. Dużym zagrożeniem dla środowiska jest również oświetlenie. Utylizujemy wszelkie żarówki, świetlówki i pozostałe. Tak samo narzędzia elektryczne i elektroniczne oraz sprzęt sportowy. Również szpitale zobowiązane są do zgłaszania zużytego sprzętu medycznego. Ważna informacja dla firm – recyklingowi podlegają również narzędzia kontroli (czujniki dymu, itp.) oraz przeróżne automaty do posiłków. www.toensmeier.pl/sposoby-utylizacji-od-a-do-zśmieci
Author: mon/ks/37
Source: http://www.flickr.com
Pamiętajmy więc o recyclingu odpadów elektrycznych i elektronicznych. Chroni to nasze środowisko, nasze portfele, a także pozwala odzyskiwać surowce z rzeczy, które nikomu nie będą już potrzebne.

Tags: krajobraz, środowisko, sprzęt, wysypisko