Agencje marketingu internetowego idą pod prąd


Przenoszenie budżetów reklamowych z mediów tradycyjnych do sieci chroni agencje interaktywne przed negatywnymi skutkami kryzysu gospodarczego – takie wnioski wynikają z najnowszego badania “Client-Agency Economic Outlook Survey” przeprowadzonego w maju 2009 r. w USA. Polskie analizy wyraźnie potwierdzają ten trend – reklama w internecie, jako jedyny segment w rynku reklamowym, odnotowała 7% wzrost przychodów w I kwartale 2009 r.


E-handel
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Badania ze USA niezbicie dowodzą pogorszenia się sytuacji ekonomicznej agencji marketingowych. 87% badanych firm odczuwa wpływ kryzysu na ich działalność. Niektóre z nich - 7% przyznaje, że kryzys oddziałuje na ich firmy pozytywnie. Tylko co 20. badana agencja nie odczuwa żadnej korelacji między sytuacją na rynku a działalnością firmy. Zobacz na czym polega badania marketingowe firmy.

Za promocją w internecie przemawia łatwość rozliczania konwersji wykupionych kampanii, co potwierdza na przykładzie e-mailingu Błażej Miernikiewicz, dyrektor zarządzający jednej z największych w Polsce agencji specjalizujących się w marketingu internetowym - Zainteresowanie mailingami rosło ostatnio bardzo intensywnie. Dodanie do oferty mailingów rozliczanych za kliknięcie (CPC) pozwala marketerom na szybką ocenę efektywności tego typu działań. Czasem okazują się one skuteczniejsze i tańsze od reklamy w TV czy prasie.

firma
Author: Jim Larrison
Source: http://www.flickr.com
Krajowe analizy odzwierciedlają trendy w USA dotyczące internetowych form promocji. Według badania domu mediowego MPG w I kwartale 2009 r. krajowy rynek reklamy zmniejszył się o 160 mln zł, czyli prawie o 10% w stosunku do I kwartału 2008 r. Jedynie reklama internetowa zanotowała 7% wzrost przychodów w ciągu pierwszych 3 miesięcy 2009 r. Analiza domu mediowego ZenithOptimedia jest jeszcze korzystniejsza dla sektora – analitycy prognozują mu 20% wzrost w tym roku.

Prognozy potwierdza praktyka agencji marketingu internetowego:
- Krajowych agencji specjalizujących się w marketingu internetowym kryzys nie dotknął – stwierdza Błażej Miernikiewicz z - Zainteresowanie linkami sponsorowanymi oraz pozycjonowaniem nie maleje. Po pierwszym półroczu obsługujemy ponad 15% więcej klientów niż na koniec 2008 r., co daje ponad 300 polskich i zagranicznych serwisów internetowych. Podobnie jest w przypadku innych agencji SEO/SEM, z którymi mamy kontakt - podsumował szef Artefakt.

Tags: budżet, agencja, seo, badania marketingowe