Żadna praca nie ma sensu jeśli jest nieefektywna. Każdy zarządzający firmą musi zabiegać o jak największą efektywność


Praca nigdy nie jest taka sama. Zawsze bowiem występują pewne rozbieżnościw podejściu do tego zagadnienia. Wiele zależy od miejsca pracy, od współpracowników. Najwięcej zaś zależy od tego, kto jest odpowiedzialny za zarządzanie firmą – szefa, dyrektora czy wspólników. To właśnie ci ludzie decydują, jak wygląda efektywność pracy.
praca przy laptopie
Author: Michael Coghlan
Source: http://www.flickr.com
Nieprzestrzeganie tych wytycznych może skończyć się źle dla całej organizacji. Tylko najlepsze firmy zaś starają się działać najlepiej właśnie w tej dziedzinie. Efektywność czasu pracy to podstawa profesjonalizmu. Na czym polega mechanizm działania tego zjawiska? Wytyczne, które za to odpowiadają są tworzone obliczając różnicę czasów pracy wykonanej i sumy czasów, jakie są osiągalne na wykonywanie danych prac. O czasie normatywnym możemy mówić wtedy, gdy planujemy, nie wiem, ile dokładnie (przeskocz do tej strony www.czystal.wroclaw.pl/-przejdź na naszą stronę tę zakładkę) wyniesie czas wykonania pracy, ale możemy to dość dokładnie zaplanować.

Czas dostępny zaś, to czas faktyczny, czyli taki, który dokładnie (http://www.cyfrowe.pl/-przejdź do nas po linku ten odnośnik) określa czas wykonania pracy. Jeśli więc zsumujemy czasy normatywne (czyli te planowane), określimy dokładnie przedział na wykonanie danego zadania (pora dnia, miesiąc), a później podzielimy to przez czas dostępny, możemy otrzymać efektywny czas pracy. To zdecydowanie skuteczniejsze niż badanie wskaźników ilościowych produktywności, gdyż umożliwia obiektywne obliczenie efektywności wykonanej pracy.

Dzięki temu mamy możliwość bardziej dobrego rozliczania pracy. Jednocześnie, ten wskaźnik nie powinien zastępować wskaźnika ilościowego produktywności. Powinien on być po prostu pożytecznym uzupełnieniem, który wpływa na lepsza pracę.To bardzo ważne, by każda firma miała szanse zbliżyć się do wspomnianego stanu idealnego, gdyż czas można różnie interpretować, a nie zawsze wpływa to dobrze na proces pracy. Z jednej strony mamy więc zarządzających firmą, dla których czas to kluczowy obok efektywności, wskaźnik, jak przebiega praca.


Zdjęcie w technice rybie oko
Author: Fernando L
Source: http://www.flickr.com
Z drugiej zaś mamy pracowników,którzy również bardzo cenią czas,ponieważ zależy im na uczciwym rozliczeniu ich pracy. Czasami jednak jest to niemożliwe, co może rodzić frustrację i obopólne niezrozumienie. To na pewno nie sprzyja na dobrą pracowniczą atmosferę.

Tags: praca, efektywność, firma